هدفمندی

تعیین هدف انگیزه و فعالیت و محرک انسان برای تلاش و کوشش و در نهایت رشد و بالندگی است و اساساً انجام پذیرش هر کاری بدون تعیین هدف و در نظر گرفتن علت غایی امکان ندارد . باید به دانش آموزان بیاموزیم که برای رسیدن به نقطه معینی در آینده از هم اکنون چه هدفی را دنبال کنند . باید بدانند به کجا می خواهند برسند و در این راه چه مسائلی را پیش رو خواهند داشت باید بتوانیم آینه روشنی را با مثبت گرایی و روشن بینی به فرزندانمان نشان دهیم، ضروری است آنها بیاموزند ، برای دست یابی به اهدافشان چه بکنند، چه راه هایی را بپیمایند و چگونه مسائلشان را حل کنند . اساس موفقیت داشتن هدف است.

برنامه ریزی

برنامه ریزی ضروری ترین عامل جهت نیل به آرزوهای بلند زندگی است . پس باید با برنامه ریزی تلاشمان را در جهت رسیدن به هدف بهینه کنیم . در عین حال بر این باوریم که هر برنامه بدون در نظر گرفتن عوامل دانش آموز مدرسه ، معلم و اولیاء در اجرا بی نتیجه است.

نظم در اجرا

نظم و انضباط یعنی توانایی وادار کدرن خودتان به انجام کاری که باید در زمان معین انجام بدهید ، چه مایل به انجام آن کار باشید و چه نباشید. بهترین برنامه ریزی در صورت عدم اجرا با بدترین برنامه برابر است . لذا نظم و انضباط و نظارت مستمر بر اجرای دقیق برنامه و برنامه ریزی های حساب شده کم نداریم. آنچه مغفول مانده است همانا نظم و انضباط در اجرای برنامه هاست.

اجراي استرات‍ژي آموزشي دبيرستان روشنگران دو بال اصلي دارد، يكي تقويم اجرايي و ديگري مشاورين اجرائی:

تقویم اجرایی

ابزار اصلي برنامه‌ريزي براي دانش‌آموزان تقويم اجرايي ‌، معتبر ترین و با ارزش ترین وسیله جهت اثبات اجرا و عمل به تعهدات و ادعاهایمان می باشد .ماه‌ها پيش از شروع هر سال تحصيلي و منطبق بر سال‌نماي همان سال، طراحي تقويم اجرايي آغاز مي‌گردد. كه نتيجه آن مجلدي است كه برنامه راه سال تحصيلي از جمله تاريخ جلسات آموزشي با والدين، برگزاري آزمون‌ها، برنامه‌هاي فرهنگي سالانه در آن مشخص است و برنامه‌ريزي هفتگي مطالعه دروس، جزئيات فعاليت روزانه دانش‌آموز، نتايج امتحانات و راهنمايي‌هاي مشاور در آن ثبت خواهد شد. در واقع تقويم اجرايي قالبي است براي نمايش و اصلاح مداوم وضعيت و موقعيت دانش‌آموز نسبت به برنامه‌ريزي‌ها، به اين صورت كه نتيجه كميت وكيفيت تلاش‌هاي دانش‌آموز و تأثير برنامه‌ها و مشاوره‌هاي تحصيلي را دائما و در طول سال پيش روي دانش‌آموز، اولياء، مشاوران و كادر قرار مي‌دهد تا بتوانند براحتي نقاط ضعف را هر كجا كه باشد يافته و با بر طرف‌نمودن آن‌ها، زمينه پيشرفت مداوم دانش‌آموز را فراهم نمايند .

معلمان راهنما (مشاورین اجرایی)

اصولاً آموزش و پرورش هر جامعه‌اي در بستري از ارزش‌ها جريان دارد، به عبارت ديگر مي‌توان تجلي ارزش‌هاي يك جامعه را در مدارس آن جامعه يافت و نهايتاً اين ويژگي مسئوليت هدايت جوانان را به سمت ارزش‌هاي جامعه به عهده دارد. در اين زمينه، مشاورين اجرايي مشغول اين فعاليت مي‌باشند و در مقايسه با ساير مديريت‌ها از اهميت خاصي برخوردارند زيرا با انسان‌ها و فرهنگ انساني مواجه‌اند. اصلاح يا انحراف يك جامعه‌ي كوچك مثل مدرسه كه در نهايت به اجتماعات بزرگتري تبديل مي‌گردد. به گروه مشاورين اجرايي بستگي دارد. چنانچه آن‌ها از بينش كافي، برنامه‌ريزي به موقع و اجراي دقيق برخوردار باشند، مدرسه به سوي اصلاح پيش خواهد رفت و در غير اين صورت با مشكلات عديده‌اي مواجه خواهد شد. تصميمي كه يك مشاور آموزشي در جهت رشد و هدايت دانش‌آموزان مي‌گيرد، بايد آن را به موقع به اجرا گذارد تا در سرنوشت يك مدرسه و در نتيجه يك جامعه بتواند تأثير گذار باشد و آينده بهتري را رقم زند. با شروع سال تحصيلي براي هر پايه و بر اساس معيارهايي كه پيش از اين بيان شد مشاور آموزشي انتخاب مي‌گردد. مشاورين ابتدا با بررسي وضعيت نمرات سال‌هاي گذشته دانش آموز، مصاحبه با والدين و دانش‌آموز به صورت مجزا ( جهت بررسي خصوصيات اخلاقي ، رفتار در خانه، شيوه مطالعه، سوابق بيماري و مشكلات خانوادگي، علايق و استعدادها و .... ) پرونده‌اي براي دانش‌آموز تشكيل مي‌دهند تا با شناخت كامل، وظايف اصلي خود را آغاز نمايد. ضمنا سعي اوليه مشاورين بر اين است تا ارتباطي صميمانه با تك تك دانش‌آموزان دوره خود برقرار نمايند.

ثبت نام
Call Now Button