روش های مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور سراسری

روش های مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور سراسری

مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور سراسری، روش هایی دارد که به دانش آموزان و داوطلبان کمک می کنند تا با بهره وری بیشتر و کیفیت بالاتر، مطالب را یاد بگیرند و برای آزمون ها آماده شوند.

وقتی که آزمون کنکور در پیش دارید، احتمالاً خیلی زیاد تحقیق می‌ کنید و می‌ خواهید بدانید که مطالعه موثر برای آزمون‌ ها باید چگونه باشد. پیشنهادات مختلفی از سمت مشاوران و افراد متخصص در این زمینه به شما ارائه می‌ شود. حتی اگر در مدارسی درس بخوانید که از این لحاظ جایگاه خوبی دارند، احتمالاً آنها هم یک سری راهکارها در مورد دروس مختلف در اختیارتان قرار می‌ دهند.

در واقع اگر می‌ خواهید مطالعه موثر داشته باشید، بدانید که یک سری نکات کلیدی است که باید آن ها را رعایت کنید تا بتوانید پایه درسی خود را تقویت کنید که ما این نکات را به شما معرفی خواهیم کرد.

روش های مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور

این روش ها شامل تکنیک های مختلفی هستند که می توانند با توجه به نیاز و شرایط هر فرد، مورد استفاده قرار گیرند. برخی از مهم ترین روش های مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور سراسری عبارتند از:

 • برنامه ریزی دقیق:

اولین و مهم ترین قدم برای مطالعه موثر است. در برنامه ریزی باید زمان مشخصی را برای مطالعه هر درس و هر مبحث تعیین کنید. همچنین باید زمان هایی را نیز برای استراحت و تجدید قوا در نظر بگیرید.

نه تنها برای کنکور، بلکه برای موفقیت در هر کاری باید برنامه‌ ریزی داشته باشید. با این وجود برنامه‌ ریزی کنکور کمی تخصصی است. از مشاور سوال کنید و در مورد راهکارهای برنامه‌ ریزی برای کنکور آموزش ببینید یا اینکه کلاً برنامه‌ ریزی خود را به دست یک مشاوره متخصص بسپارید. مثلاً شما باید در تقسیم بندی مطالعه دروس عمومی و تخصصی یک برنامه‌ ریزی دقیق داشته باشید که اگر به مشاور مراجعه کنید، با توجه به تاثیرشان در کنکور، برایتان این کار را انجام خواهد داد.

 • مطالعه فعال:

مطالعه فعال به معنای این است که در حین مطالعه، با مطالب درگیر شوید و تلاش کنید تا آنها را به طور عمیق و مفهومی یاد بگیرید. این کار را می توانید با روش هایی مانند حاشیه نویسی، خلاصه نویسی، پرسش و پاسخ و حل تمرین انجام دهید.

مورد بعدی که می‌ تواند به موفقیت هر چه بیشتر شما کمک کند، آماده‌ سازی ذهن یا همان پیشخوانی است. خیلی از دانش‌ آموزان این مورد را نادیده می‌ گیرند؛ در صورتی که اگر شما درس‌ های تخصصی و عمومی را از قبل پیشخوانی کرده باشید، مطمئن باشید که در مرحله اول می‌ توانید آنها را در ذهنتان تثبیت کنید. در نتیجه نیازی به زمان طولانی برای یادگیری آنها نخواهید داشت.

تمامی دروس تخصصی و عمومی که برای آزمون کنکور در نظر گرفته می‌ شود، بودجه‌ بندی مخصوص به خودشان را دارند. شما باید از قبل بودجه‌ بندی را مطالعه کرده باشید تا ببینید که چه سوالات مهم و تستی وجود دارد و دقیقاً طبق برنامه‌ ریزی پیش بروید و همه بودجه‌ بندی‌ ها را به ترتیب، با زمان بندی و برنامه‌ ریزی مطالعه کنید. مطمئن باشید اگر طبق بودجه‌ بندی پیش بروید، به نتایج عالی خواهید رسید.

 • مرور منظم:

مرور منظم مطالب، به شما کمک می کند تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارید. مرور را باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه انجام دهید.

مورد دیگر برای مطالعه موثر برای آزمون‌ ها توجه به جزئیات و نکته سنجی است. زمانی که می‌ خواهید اقدام به مطالعه کنکور کنید، حتماً باید سعی کنید که جزئیات را به خوبی مطالعه کنید. تمامی موارد را به دقت و به صورت عمقی مطالعه کرده و سعی کنید که به تمامی موارد دقت داشته باشید، مطالب را حفظ نکنید و آنها را سطر به سطر مطالعه کنید. مطالب را برای خودتان توضیح دهید تا بتوانید درک درستی داشته باشید. با انجام این کار مطمئن باشید که در تست‌ های کنکور هم نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 • تست زنی:

تست زنی به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و برای آزمون آماده شوید. تست زنی را باید به صورت منظم و مداوم انجام دهید.

فرض کنید که الان سر جلسه کنکور هستید. تست کنکور سال‌ های اخیر را مقابل خودتان بگذارید و اقدام به حل آنها کنید. البته به شرطی که تمامی دروس را مطالعه کرده باشید. با انجام این کار می‌ توانید به ذهنتان تمرین و ورزش بدهید و با سوالات سال قبل آشنا شوید. اگر متوجه شدید که نمی‌ توانید به هیچ کدام از سوال پاسخ دهید، نگران نباشید. این موضوع طبیعی است. با چند بار تمرین و مرور مطمئن باشید که پیشرفت زیادی خواهید داشت و با نوع سوالات آشنا خواهید شد.

 • تمرکز و انگیزه:

برای مطالعه موثر، باید تمرکز و انگیزه کافی داشته باشید. جهت افزایش تمرکز، محیط مناسب مطالعه را فراهم کنید و از حواس پرتی ها دور شوید. برای افزایش انگیزه، اهداف خود را مشخص کنید و به آنها فکر کنید.

مطالعه موثر برای آزمون ها

تکنیک های مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور

 • تکنیک حاشیه نویسی:

نکات مهم و کلیدی هر درس را در حاشیه کتاب یا جزوه خود یادداشت می کنید. حاشیه نویسی به شما کمک می کند تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارید و در صورت نیاز، به راحتی به آنها مراجعه کنید.

 • تکنیک خلاصه نویسی:

مطالب مهم هر درس را به صورت مختصر و مفید خلاصه می کنید. خلاصه نویسی به شما کمک می کند تا مطالب را به طور خلاصه و منسجم یاد بگیرید.

خلاصه نویسی یکی از بهترین راهکارهایی است که برای موفقیت در کنکور یا در هر آزمون دیگری می‌ توانید آن را به انجام برسانید. در واقع این تکنیکی است که افراد موفق آن را به کار می‌ گیرند تا مطالب مهم را در ذهنشان ثبت کرده و برای مرور به آنها مراجعه می‌ کنند. انجام این کار نه تنها سرعت مطالعه را بالا می‌ برد، بلکه به تثبیت هر چه بیشتر کمک می‌ کند و باعث می‌ شود شما تا ۱۰ سال دیگر هم تا حد زیادی مطالب را به خاطر داشته باشید.

 • تکنیک پرسش و پاسخ:

سوالاتی را در مورد مطالبی که مطالعه کرده اید، از خود بپرسید و پاسخ دهید. پرسش و پاسخ به شما کمک می کند تا مطالب را بهتر درک کنید و به یاد بسپارید.

 • تکنیک حل تمرین:

حل تمرین به شما کمک می کند تا مطالب را در عمل به کار ببرید و با نحوه طرح سوالات در آزمون آشنا شوید.

 • تکنیک لایتنر:

کارت هایی را تهیه می کنید که بر روی هر کارت، یک یا چند کلمه یا عبارت مهم از درس نوشته شده است. سپس، کارت ها را به صورت منظم مرور می کنید. با مرور منظم، مطالب را بهتر به خاطر می سپارید.

 • تکنیک کلید برداری:

نکات مهم و کلیدی هر درس را به صورت خلاصه و مختصر در یک دفتر یادداشت می کنید. کلید برداری به شما کمک می کند تا مطالب را به طور خلاصه و منسجم یاد بگیرید.

 • تکنیک تصویرسازی:

از تصاویر و نمودارها برای یادگیری مطالب استفاده می کنید. تصویرسازی به شما کمک می کند تا مطالب را بهتر درک کنید و به یاد بسپارید.

 • تکنیک نقشه برداری ذهنی:

مطالب را به صورت یک شبکه یا نقشه ذهنی به هم مرتبط می کنید. نقشه برداری ذهنی به شما کمک می کند تا مطالب را به طور کلی و منسجم یاد بگیرید.
انتخاب روش مناسب مطالعه، به عوامل مختلفی مانند نوع درس، سطح یادگیری و شرایط فردی شما بستگی دارد. شما می توانید با آزمایش کردن روش های مختلف، بهترین روش را برای خود پیدا کنید.

مطالعه موثر برای آزمون ها و کنکور

نکات مهم مطالعه برای کنکور و آزمون ها

 • قبل از مطالعه، هدف خود را مشخص کنید. این کار به شما کمک می کند تا با انگیزه بیشتری مطالعه کنید.
 • در حین مطالعه، تمرکز خود را حفظ کنید. برای این کار، محیط مناسب مطالعه را فراهم کنید و از حواس پرتی ها دور شوید.
 • به مطالب گوش دهید. گوش دادن به مطالب، به شما کمک می کند تا آنها را بهتر درک کنید.
 • از روش های مختلف برای یادگیری استفاده کنید.

جمع‌ بندی

مطالعه موثر برای آزمون‌ ها نیازمند این است که شما راجع به کنکور تحقیق کنید. یعنی ببینید که چه راهکارهایی وجود دارد که بتوانید به سوالات پاسخ سریع‌ تر و دقیق‌ تری داشته باشید و احتمال موفقیتتان و رتبه بهترتان در کنکور بالا برود. ما سعی کردیم راهکارهایی را به شما معرفی کنیم که می‌ تواند برای موفقیت در کنکور تا حد زیادی موثر باشد.

دبیرستان روشنگران منطقه 3 هر سال دوره های آمادگی و مطالعه برای آزمون و مطالعه موثر برای تمام دانش آموزان خود برگزار می کند تا مطمئن شود که دانش آموزان روش صحیح برای مطالعه استفاده می کنند تا در پایان سال تحصیلی به موفقیت دست یابند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس