مکان مطالعه ایده آل | چگونه فضایی برای تمرکز و یادگیری بسازیم؟

مکان مطالعه ایده آل | چگونه فضایی برای تمرکز و یادگیری بسازیم؟

مکان مطالعه ایده آل، کلید گشودن دریچه‌ی تمرکز، افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت یادگیری است. محیط های مطالعه نقشی اساسی در شکل دادن به تجربیات تحصیلی ما دارند. ایجاد محیط مناسب برای مطالعه برای نتایج یادگیری موثر ضروری است.

چه دانش آموزی باشید که برای امتحانات آماده می شود یا فردی که درگیر یادگیری مداوم است، ویژگی های فضای مطالعه شما به طور قابل توجهی بر تمرکز و بهره وری شما تأثیر می گذارد.

مکان مطالعه ایده آل و فضایی برای تمرکز و یادگیری موضوع این مقاله است. دانش آموزی از حواس پرتی و کندخوانی به شدت گلایه داشت، وقتی در مورد مکان مطالعه اش پرسیدم متوجه شدم گاهی در اتاقش درس می خواند، گاهی از میز آشپزخانه به عنوان میز مطالعه استفاده می کند، مطالعه مستلزم تمرکز و محیطی مساعد است که یادگیری و بهره وری را افزایش دهد.

فضایی که در آن مطالعه می کنید نقش مهمی در توانایی شما برای حفظ اطلاعات و عملکرد خوب تحصیلی شما را فراهم می کند.

اهمیت مکان مطالعه ایده آل

همه ما در زمان مطالعه به دنبال مکانی آرام و بدون دغدغه می‌گردیم تا بتوانیم با دنیای کتاب‌ها ارتباطی عمیق و موثر برقرار کنیم. در واقع، انتخاب یک مکان ایده‌آل برای مطالعه، به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بیشتر و در مدت زمان کوتاه‌تر، بازدهی یادگیری خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

یکی از اصول مهم موفقیت تحصیلی، داشتن نظم و انضباط است. انتخاب یک محل ثابت و همیشگی برای درس خواندن، از جمله عادت‌های مثبت و کلیدی برای مطالعه محسوب می‌شود. با انتخاب چنین مکانی، ذهن شما به طور شرطی برای مطالعه در آن فضا آماده می‌شود و به مرور زمان، تمرکز و قدرت یادگیری شما در آن مکان افزایش خواهد یافت.

مشاوران دبیرستان روشنگران بر اهمیت این موضوع به دانش آموزان تاکید می کنند و در جلسات مشاوره به آن ها مواردی که باید برای مکان مطالعه رعایت کنند را به صورت چک لیست ارائه میدهند.

مکان مطالعه ایده آل

ویژگی های یک مکان مطالعه ایده آل برای تحصیل

در ایده‌آل‌ترین حالت، اتاق مطالعه دانش‌آموز باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

عایق صدا:

 • پنجره‌های دو جداره برای جلوگیری از ورود صداهای مزاحم از بیرون
 • درب مجزا برای ایجاد فضایی آرام و بدون وقفه

مکان دور از عوامل مزاحم:

 • عدم وجود حمام یا تراس در اتاق که رطوبت و سر و صدای اضافی ایجاد می‌کنند.
 • دور بودن از فضاهایی مانند آشپزخانه یا راهرو که بوی غذا یا رفت و آمد افراد تمرکز را مختل می‌کنند.

تهویه مناسب:

 • امکان تهویه مطلوب هوا برای تنفس راحت و جلوگیری از خستگی
 • وجود پنجره برای ورود هوای تازه و نور طبیعی

نورپردازی مناسب:

 • پنجره با نور کافی برای مطالعه در طول روز
 • استفاده از روشنایی مصنوعی مناسب در صورت نیاز

تنظیم دما:

 • وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب برای ایجاد دمای مطلوب در فصول مختلف سال

سکوت محل درس خواندن

درست است که سکوت برای تمرکز حین مطالعه بسیار مهم است، اما توجه به این نکته ضروری است که وسواس بیش از حد در این زمینه می‌تواند مضر باشد. برخی داوطلبان به قدری به سکوت مطلق عادت می‌کنند که با کوچکترین صدایی تمرکز خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که در دنیای واقعی، به ندرت می‌توان فضایی کاملاً ساکت پیدا کرد، مخصوصاً در زمان امتحان یا کنکور.

بنابراین، لازم است در انتخاب محل مطالعه، تعادل را رعایت کنید. مکانی را پیدا کنید که نویز خارجی را به حداقل برساند، اما در عین حال به قدری ساکت نباشد که با کوچکترین صدا تمرکزتان بهم بخورد. به این ترتیب، مغزتان به مرور زمان به سر و صدای جزئی عادت می‌کند و می‌توانید در شرایط مختلف به طور موثر مطالعه کنید.

اهمیت مکان مطالعه ایده آل

برای مشاهده رتبه های زیر 100 روشنگران بر روی لینک مربوط کلیک کنید.

فضای روشن نور محیط مطالعه

مناسب ترین نور برای داشتن یک مکان مطالعه ایده آل نور طبیعی خورشید است، البته قطعا روزهایی از سال از نور آفتاب محرومیم اما سعی کنید تا حد امکان در روزهای آفتابی پرده ها را کنار بزنید و پنجره را باز کنید و از نور و هوای تازه و تمیز لذت ببرید. در محیطی مطالعه با تاریکی بیش از حد، به تدریج و طی چند دقیقه، احساس خواب آلودگی بر فرد غالب می شود.
بعد از نور خورشید، بهترین نور برای مطالعه ترکیبی از نور لامپ های سفید و زرد است. اگر که این مورد رعایت شود در زمان مطالعه کمتر چشمانتان خسته می شود.

میز و صندلی استاندارد

روی صندلی های ارگونومیک سرمایه گذاری کنید و ارتفاع میز خود را برای جلوگیری از ناراحتی در نظر بگیرید. برای حفظ سلامتی و تمرکز دانش آموزان در حین تحصیل، داشتن میز و صندلی مناسب بسیار مهم است.

ویژگی های صندلی:

 • صندلی باید سفت و محکم باشد.
 • پشتی صندلی باید به اندازه کافی بلند باشد و از گودی کمر حمایت کند.
 • در صورت وجود دسته، ارتفاع و زاویه آنها باید قابل تنظیم باشد.

رنگ دیوارهای مکان مطالعه

رنگ ها نقش مهمی در دنیای ما دارند و می توانند پیام های مختلفی را به صورت بصری منتقل کنند. این پیام ها می توانند بر احساسات، افکار و حتی رفتار ما تاثیر بگذارند. درست است که استفاده از رنگ های متنوع و شاد در اتاق خواب، به خصوص برای کودکان، می تواند جذاب و زیبا باشد، اما این موضوع برای مکان مطالعه کودکان و نوجوانان مناسب نیست.

استفاده از رنگ های تیره یا چند رنگ به طور همزمان در اتاق مطالعه می تواند باعث حواس پرتی شده و تمرکز را مختل کند. به همین دلیل، بهترین انتخاب برای رنگ اتاق مطالعه، رنگ های خنثی، ملایم و روشن است. این رنگ ها به ایجاد فضایی آرام کمک می کنند که برای تمرکز و یادگیری ایده آل است.

ویژگی های یک مکان مطالعه ایده آل برای تحصیل

برای مشاهده نتایج المپیاد و مسابقات علمی روشنگران بر روی لینک کلیک کنید.

از گیاهان در محیط استفاده کنید

بعضی از گیاهان می توانند هوای داخل خانه را تصفیه کنند و هوای تازه تر برای شما فراهم کنند. گیاهان سبز رنگ آرامش بیشتری در فضای مطالعه بوجود می اورند . اگر محیط مطالعه ی شما در خانه است حتما در آن چند گیاه آپارتمانی مثل آلوئه ورا و پتوس قرار دهید. اگر آن ها را طبق برنامه و نیازشان آبیاری کنید همیشه سبز باقی می مانند و هوای تازه به شما هدیه می دهند.

مکان مناسب برای حداقل حواس پرتی

 • جایی برای مطالعه انتخاب کنید که کمترین حواس پرتی را داشته باشد.
 • وسایل الکترونیکی را خاموش نگه دارید، اعلان‌ها را غیرفعال کنید و وسوسه چک کردن مداوم آنها را کنار بگذارید.
 • به اطرافیانتان بگویید که در حال مطالعه هستید تا از وقفه‌های غیرضروری جلوگیری کنید.

عوامل حواس پرتی محیطی

اشیاء و لوازم تزئینی که می‌توانند توجه شما را جلب کنند، مانند عروسک‌ها و قاب عکس‌ها، را جمع‌آوری کنید و در جایی دیگر قرار دهید. تا حد امکان از گوشی موبایل در حین مطالعه استفاده نکنید و اگر در خانه تنها هستید، زنگ تلفن را خاموش کنید تا از تماس‌های غیرضروری در امان باشید.

اهمیت انتخاب صحیح مکان مطالعه ایده آل

مطالعه، فعالیتی ذهنی است که نیازمند تمرکز و صرف انرژی روانی بالایی است. انتخاب مکانی مناسب برای مطالعه، می‌تواند نقش کلیدی در ارتقای کیفیت یادگیری و افزایش بهره‌وری شما داشته باشد. در مقابل، مطالعه در محیطی نامناسب، نه تنها تمرکزتان را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند باعث خستگی، اضطراب و کاهش راندمان شود.
در ادامه به بررسی برخی از مکان های نامناسب برای مطالعه می پردازیم که می توانند روند یادگیری شما را با اختلال مواجه کنند:

1. تختخواب:

تختخواب مکانی برای استراحت و خواب است و مغز شما در این مکان به طور ناخودآگاه برای خواب آماده می شود. مطالعه در تختخواب می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی و عدم تمرکز شود.

2. مبل و کاناپه:

مبل و کاناپه ها معمولا برای نشستن های طولانی طراحی نشده اند و از ارگونومی لازم برای مطالعه برخوردار نیستند. نشستن طولانی مدت روی مبل یا کاناپه می تواند باعث درد کمر و گردن شود و تمرکز شما را مختل کند.

3. میز ناهارخوری:

میز ناهارخوری معمولا مکانی برای صرف غذا و دورهم نشینی است و ممکن است پر از خاطرات و محرک های ذهنی باشد که تمرکز شما را در حین مطالعه به هم بزند.

4. آشپزخانه:

آشپزخانه فضایی پر از سر و صدا، بو و عوامل حواس پرت کننده است. همچنین ممکن است وسوسه شوید تا در حین مطالعه مشغول خوردن یا آشپزی شوید.

5. فضای باز:

فضای باز مانند پارک ها و حیاط ها ممکن است سر و صدای زیادی داشته باشند و همچنین تابش نور خورشید و وزش باد می تواند تمرکز شما را مختل کند.

6. داخل ماشین و وسایل نقلیه عمومی:

لرزش و سر و صدای داخل ماشین و وسایل نقلیه عمومی می تواند تمرکز شما را به هم بزند و مطالعه را دشوار کند.

اهمیت انتخاب صحیح مکان مطالعه ایده آل

برای مشاهده رتبه های زیر 1000 روشنگران بر روی لینک کلیک کنید.

7. پارکینگ خانه:

پارکینگ خانه معمولا فضایی نامرتب و پر از وسایل است و ممکن است از نظر دمایی نیز مناسب مطالعه نباشد.

8. حیاط اصلی یا حیاط خلوت خانه:

حیاط خانه ممکن است پر از حشرات، صداهای مزاحم و عوامل حواس پرت کننده باشد.

9. کافی شاپ های پر تردد:

کافی شاپ ها معمولا پر سر و صدا هستند و مملو از افرادی هستند که در حال صحبت کردن، کار کردن یا ملاقات با یکدیگر هستند. این محیط می تواند تمرکز شما را به شدت مختل کند.

10. کتاب فروشی:

کتاب فروشی ها پر از کتاب های جذاب هستند که می توانند شما را وسوسه کنند تا به جای مطالعه، به گشت و گذار و ورق زدن کتاب ها بپردازید.

11. مدرسه و کلاس درس:

مدرسه و کلاس درس مکان هایی برای یادگیری هستند، اما ممکن است برای مطالعه ی مستمر و عمیق مناسب نباشند.

12. فضاهای اشتراکی پر سر و صدا:

فضاهای اشتراکی مانند کتابخانه ها و سالن های مطالعه ی شلوغ می توانند پر از سر و صدا و عوامل حواس پرت کننده باشند.

سخن پایانی

حتی اگر بهترین منابع، کلاس‌ها و زمان کافی را در اختیار داشته باشید، بدون محیطی مناسب برای مطالعه، نمی‌توانید انتظار نتیجه‌ی مطلوب را داشته باشید.
در گذشته، برخی افراد تصور می‌کردند که می‌توان در هر شرایط و محیطی درس خواند. اما این تفکر کاملاً غلط است. مکان مطالعه تاثیر بسزایی بر تمرکز، یادگیری و به‌خاطر سپردن مطالب دارد. با رعایت نکاتی که در ادامه می‌آید، می‌توانید تجربه‌ی یادگیری خود را بهینه کنید، بهره‌وری را افزایش دهید و تمرکز را در طول جلسات مطالعه حفظ کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس